100 rokov meteorologickej stanice v Bratislave

Rovnú storočnicu oslavuje v januári 2022 významná slovenská meteorologická (klimatologická) stanica, ktorá sa nachádza na medzinárodnom letisku v Bratislave. Táto profesionálna letecká stanica presne 100 rokov zbiera pre Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) údaje o počasí na súčasnom letisku (v minulosti aj na starom letisku vo Vajnoroch).

Meteorologická stanica Bratislava-letisko vznikala podľa SHMÚ s predpokladom stať sa jedným z pilierov meteorologickej siete v rámci Slovenska a svoje poslanie dodnes napĺňa plnohodnotne; možno ju charakterizovať ako základnú, dlhodobo kvalitnú a spoľahlivú stanicu, predstavujúcu jeden z klimatologicky najdôležitejších bodov na mape staničnej siete u nás.

SHMÚ: Z pohľadu leteckej meteorológie ide o historicky najvýznamnejšie, aj dnes centrálne pracovisko v našej krajine. Určitý čas bolo dokonca jediným pracoviskom na území dnešného Slovenska, vydávajúcim predpovedné informácie o počasí. Naďalej, až do dnešných dní, je Bratislava-letisko poprednou profesionálnou synoptickou stanicou so zabezpečenou nonstop prevádzkou.

Zaujímavosti o stanici (napríklad rekordné namerané hodnoty) ako aj ďalšie snímky nájdete na stránke SHMÚ – TU.

Text: Letisko Bratislava
Foto: Slovenský hydrometeorologický ústav

Knižné novinky