Pietna spomienka na pplk. Františka Maxu

V piatok 19. novembra 2021 v dopoludňajších hodinách sa uskutočnila pietna spomienka vo Vojenskom obvode Záhorie pri symbolickom pamätníku československého vojenského pilota podplukovníka Františka Maxa, ktorý tragicky zahynul dňa 20. 11. 1969 pri vykonávaní svojich služobných povinností.

Táto nešťastná udalosť sa stala vo vojenskom výcvikovom priestore Kuchyňa na stíhacom lietadle Suchoj Su-7BM, evidenčného čísla 5609. Lietadlo sa vo výške 1200 m. n. m. zakolísalo a následne prešlo do strmého klesania, pričom narazilo do lesného porastu. Podplukovník František Maxa sa stihol katapultovať, no nájdený bol až na ďalší deň, pričom zomrel na podchladenie.

Od tejto tragédie sa v armáde zaviedla služba „PPZS“ (pozemná, pátracia a záchranná služba), aby sa podobným obetiam predišlo. Zároveň táto udalosť spája už niekoľko rokov vojenských pilotov Armády Českej republiky i slovenských ozbrojených síl. Tento rok pre pandémiu nemohli prísť na pietny akt piloti českej armády, ale tradíciu zachovali slovenskí vojenskí piloti: plukovník Peter Prokop, veliteľ 46. krídla Kuchyňa, podplukovník Peter Výrostek, zástupca veliteľa, podplukovník Tibor Fehér, náčelník štábu ako aj ďalší príslušníci 46. krídla Kuchyňa vzdali úctu zosnulému pilotovi položením venca a zahraním hymien oboch krajín. Pietny akt slovom i modlitbou viedol vojenský kaplán Ordinariátu OS a OZ SR major Slavko Ganaj.

Pietny akt pri spomienke na zosnulého Františka Maxu bol zachovaný v nádeji na budúcoročné spoločné stretnutie vo Vojenskom obvode Záhorie už za účasti oboch spriatelených armád.

Ďalšie snímky si môžete pozrieť – TU.

Text: mjr. ThDr. PhDr. Slavko Ganaj, PhD. /red
Foto: npor. Mgr. Natália Mišeková, 46. krídlo Kuchyňa, Ozbrojené sily SR

Knižné novinky