Do Košíc zavítal Airbus spoločnosti Israir

Dopravné lietadlá, ktorých poznávacia značka sa začína prefixom 4X, sú pomerne zriedkavým návštevníkom na košickom letisku. Pripomeňme, že prefix – obvykle jeden alebo dva znaky (písmeno alebo číslica) na začiatku poznávacej značky – určuje krajinu, v ktorej je lietadlo registrované. Vyššie spomenutým prefixom 4X sa začínajú poznávacie značky civilných lietadiel, registrovaných v Izraeli. A práve Letisko Košice nedávno navštívilo dopravné lietadlo s izraelskou značkou 4X-ABS.

Išlo o lietadlo typu Airbus A320-200 patriace leteckej spoločnosti Israir. Priletelo prázdne z telavivského letiska Bena Guriona a do Tel Avivu sa – už s cestujúcimi – vrátilo.

Spoločnosť Israir bola založená v roku 1993 pod názvom Knafej ha-emek a disponovala dvomi lietadlami. V roku 1996 prevzala túto spoločnosť firma Ganden Group, pod ktorou sa firma Knafej ha-emek premenovala na Israir. Spoločnosť pod novým názvom expandovala a zväčšovala svoju flotilu. Podľa dostupných informácií má v súčasnosti Israir osem lietadiel, a to päť tristodvadsiatok a dve turbovrtuľové lietadlá ATR-72.

Spoločnosť Israir Airlines prevádzkuje 22 pravidelných liniek do vnútroštátnych i zahraničných destinácií, letné charterové lety smerujú najmä do prímorských letovísk. Israir je po spoločnosti El Al druhou najväčšou izraelskou leteckou spoločnosťou.

Do Košíc priletel 21. októbra Airbus A320 so spomínanou poznávacou značkou 4X-ABS. Toto lietadlo bolo v apríli 2006 dodané singapurskej leteckej spoločnosti Tiger Airways, pre ktorú lietalo so singapurskou značkou 9V-TAF. S rovnakou značkou lietalo pre spoločnosti Tigerair a Scoot. Pre spoločnosť Israir lieta tento letún od mája 2018, a to v konfigurácii pre 174 cestujúcich.

Text a foto: R. Mlýnek /red

Knižné novinky