Profesionálni vojaci si prevzali ocenenia

za mimoriadne nasadenie v boji proti pandémii Covid-19


Príslušníci Ozbrojených síl SR, ktorí sa výnimočným spôsobom podieľali na plnení úloh a pomáhali v boji proti pandémii Covid-19, si dnes v priestoroch Grasalkovičovho paláca prevzali ocenenia z rúk prezidentky SR a hlavnej veliteľky OS SR Zuzany Čaputovej.

Na slávnostnom ocenení sa zúčastnili aj minister obrany SR Jaroslav Naď, minister zdravotníctva SR brig. gen. Vladimír Lengvarský a náčelník Generálneho štábu OS SR gen. Daniel Zmeko. Ocenených bolo osem príslušníkov OS SR.

„Dnešné ocenenia sú symbolom poďakovania a úcty všetkým profesionálnym vojakom a vojačkám, ktorí už od vypuknutia pandémie denno-denne plnili rôzne úlohy, aby tak uľahčili prácu nielen policajnému zboru, ťažko skúšanému zdravotníckemu personálu a ďalším, ktorých úloha v zvládaní tohto boja bola a je naozaj kľúčová. Zároveň ide o potvrdenie, že vojaci sú tu pre občanov nepretržite, pripravení pomáhať v rámci domáceho krízového manažmentu všade tam, kde to bude potrebné,“ ocenil nasadenie všetkých profesionálnych vojakov a vojačiek v boji proti pandémii minister obrany Jaroslav Naď.

Ocenenie si dnes prevzali čat. Marek Sovský, slob. Juraj Černota, slob. Patrícia Kuchárová, rtn. Ivana Kováčová, rtm. Pavol Janešík, brig. gen. Ladislav Dovhun, príslušník Čestnej stráže prezidenta SR Peter Pápež a jeden príslušník Síl pre špeciálne operácie.

Čatár Marek Sovský sa aj napriek služobnému zaradeniu dobrovoľne prihlásil do prípravy sanitárov v núdzovom stave. Práve túto kvalifikáciu využil počas nasadenia na covidových oddeleniach Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku, vo fakultnej nemocnici v Nitre a neskôr aj v nemocnici v Žiari nad Hronom. Kurz sanitárov v núdzovom stave absolvoval aj Slobodník Juraj Černota, ktorý bol taktiež nasadený v rôznych covidových oddeleniach. Ocenený bol aj vojenský zdravotník rotmajster Pavol Janešík a rotná Ivana Kováčová, ktorí absolvovali osem dvojtýždňových rotácií na infekčnej klinike ÚVN v Ružomberku.

Ocenenie si dnes prevzala aj slobodníčka Patrícia Kuchárová, ktorá bola opakovane nasadzovaná pri trasovaní a dohľadávaní prípadov v RÚVZ Spišská Nová Ves. Okrem toho sa podieľala aj na spoločných zmiešaných hliadkach s Policajným zborom. Práve počas tejto služby v obci Lada zachránila život mužovi, ktorý sa pokúšal spáchať samovraždu na železničnom koľajisku v obci.

Za podiel na príprave, plánovaní a následne aj riadení operácie Spoločná zodpovednosť si ocenenie prevzal príslušník Síl pre špeciálne operácie, ktorý svojím profesionálnym prístupom v pozícii koordinátora taktického operačného centra regionálneho veliteľstva Žilina prispel počas všetkých štyroch etáp operácie k jej zdarnému priebehu. Rovnako tak aj ocenený brigádny generál Ladislav Dovhun, ktorý bol krátko po prevzatí funkcie náčelníka štábu Vzdušných síl OS SR určený v rámci operácie Spoločná zodpovednosť na pozíciu zástupcu veliteľa Spoločného operačného zoskupenia. Aktívnym a novátorským prístupom k riešeniu úloh stojacich pred Spoločným operačným zoskupením prispel k úspešnému priebehu operácie. Ocenený bol tiež čatár Peter Pápež, mladší zdravotník Čestnej stráže prezidenta SR.

Ďalšie snímky si môžete pozrieť – TU.

Text: Ministerstvo obrany SR – KOd /r
Foto: Ivan Kelement – MO SR

Súvisiaci článok:
Hlavná veliteľka ocenila profesionálnych vojakov

Knižné novinky