Slovenskí vojaci si precvičia spoluprácu

so spojencami na medzinárodnom cvičení Black Swan 2021


Dnešným dňom sa začína medzinárodné vojenské cvičenie Black Swan 2021, ktorého súčasťou sú aj slovenskí profesionálni vojaci. Ide o spoločný výcvik spojeneckých ozbrojených síl, ktorého cieľom je posilniť spoluprácu a súčinnosť v oblasti výcviku a zvyšovania operačnej pripravenosti. Cvičenie bude prebiehať do 14. mája 2021.

„Spoločné výcvikové aktivity sú nenahraditeľnou súčasťou budovania medzinárodnej spolupráce v oblasti obrany a bezpečnosti. Zároveň ide o jedinečnú príležitosť na zladenie postupov našich ozbrojených síl, ako aj výmenu poznatkov a skúseností,“ uviedol minister obrany SR Jaroslav Naď.

Ako priblížil náčelník Generálneho štábu OS SR gen. Daniel Zmeko, cvičenie Black Swan 2021 je primárne zamerané na integráciu a interoperabilitu spojeneckých síl na základe regionálneho scenára a cielene vytvára situácie, na ktoré môžu vojaci Ozbrojených síl Slovenskej republiky naraziť v nekonvenčnom a hybridnom prostredí.

„Niekoľkým desiatkam našich profesionálnych vojakov, ktorí sa na cvičení zúčastňujú, to umožňuje precvičiť si spoluprácu v prospech mnohonárodných zoskupení v oblasti velenia, riadenia a vykonávania operácií s cieľom posilniť stabilitu a bezpečnosť najmä v strednej Európe,“ vyzdvihol náčelník GŠ gen. D. Zmeko.

Text: Ministerstvo obrany SR – KOd
Foto: US Special Operations Command Europe

Knižné novinky