Minister obrany Jaroslav Naď navštívil

slovenských vojakov na Cypre


V súčasnosti plní úlohy v rámci misie Organizácie spojených národov UNFICYP na Cypre 240 príslušníkov Ozbrojených síl SR (z toho 23 žien). Navštívili ich minister obrany SR Jaroslav Naď a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok.

Pri tejto príležitosti sa stretli so špeciálnou predstaviteľkou generálneho tajomníka OSN - šéfkou mierovej misie na Cypre Elisabeth Spehar a tiež s veliteľkou misie generálmajorkou Cheryl Pearce, ktoré výrazne ocenili nasadenie a plnenie úloh slovenských vojakov.

„Mierová misia UNFICYP je jednou z najstarších mierových misií OSN, ktorá trvá nepretržite od roku 1964. Od prvého vyslania našich vojakov do tejto misie ubehli už takmer dve desiatky rokov. Za ten čas sa stali rešpektovanými a uznávanými členmi medzinárodných tímov a majú za sebou množstvo splnených úloh a cieľov. Ďakujem za príkladnú reprezentáciu Slovenska,“ povedal minister obrany Jaroslav Naď a zároveň uviedol, že Ozbrojené sily SR prevzali plnú zodpovednosť za Sektor 4, čím zároveň potvrdzujú, že svojím nasadením a skúsenosťami prispievajú k úspešnosti celej misie. Ako ďalej dodal, v rámci medzinárodného krízového manažmentu v súčasnosti pôsobí 468 príslušníkov Ozbrojených síl SR a celkovo sa ich už v zahraničí od prvého vyslania vystriedalo viac ako 19 500.

Šéf rezortu obrany zároveň poďakoval všetkým príslušníkom a príslušníčkam Ozbrojených síl SR, ktorí v prospech mieru a bezpečnosti pomáhajú všade tam, kde je to potrebné. „Ďakujem slovenským vojakom, ktorých odhodlanie, skúsenosti a vytrvalosť prinášajú výsledky, čo oceňujú aj naši zahraniční partneri,“ dodal.

Slovenský kontingent v súčasnosti plní úlohy v priestore operačnej zodpovednosti Sektoru 4, ako aj úlohy pre potreby velenia mierovej misie na Cypre v zmysle platného mandátu, čím prispieva k zabráneniu obnovenia konfliktu medzi gréckymi a tureckými Cyperčanmi, ako aj k zabezpečovaniu dodržiavania prímeria medzi znepriatelenými stranami a obnove a udržaniu práva a poriadku na ostrove.

Minister obrany J. Naď dnes bude rokovať aj s ministrom obrany Cyperskej republiky Charalambosom Petridesom. Popoludní následne spoločne s ministrom zahraničných vecí I. Korčokom odcestujú na návštevu Spojených arabských emirátov, kde absolvujú oficiálne rokovania s rezortnými kolegami a vrcholnými predstaviteľmi štátu.

Ďalšie snímky si môžete pozrieť – TU.

Text a foto: Ministerstvo obrany SR – KOd /r

Knižné novinky