Ústredný krízový štáb schválil štvrté kolo

testovania na prítomnosť ochorenia Covid-19


Ústredný krízový štáb v pondelok 16. novembra na svojom rokovaní schválil štvrté kolo testovania obyvateľov na prítomnosť ochorenia Covid-19 v rámci operácie Spoločná zodpovednosť.

Testovanie sa tak počas nadchádzajúceho víkendu (21. až 22. novembra 2020) uskutoční v celkovo 458 mestách a obciach, ktoré v rámci posledného realizovaného testovania dosiahli podiel pozitívnych testov viac ako 1 %. Kompletné výsledky druhého a tretieho kola plošného testovania na úrovní miest a obcí sú k dispozícii – TU. Štvrté kolo testovania bude dobrovoľné a bude prebiehať od 8.00 do 20.00 h.

„Aj napriek tomu, že testovanie bude úplne dobrovoľné a z neúčasti na ňom nebudú vyplývať nijaké obmedzenia, verím, že obyvatelia pristúpia k tejto možnosti s rovnakou zodpovednosťou, akú ukázali už v predchádzajúcich kolách. Ide o zdravie všetkých nás a našich blízkych. Okrem poklesu pozitívnych testov je vo všeobecnosti totiž možné vďaka podrobným výsledkom presne identifikovať možné vznikajúce ohniská nákazy, ktorým je určite potrebné podať pomocnú ruku v zvládaní pandémie aj štvrtým kolom testovania,“ vysvetlil minister obrany SR Jaroslav Naď.

Zároveň uviedol, že takýmito lokálnymi ohniskami môžu byť napríklad Valaská Dubová v okrese Ružomberok, kde percento pozitívnych testov stúplo z 1,16% v druhom kole na 5,16 % v treťom kole či Jurkova Voľa v okrese Svidník, ktorá pozitivita vzrástla z 0 % v druhom kole testovania na 4,08 % v treťom kole. Štatisticky najvyššie percento pozitívnych prípadov zaznamenali v rámci tretieho kola testovania Markovce v okrese Michalovce, a to 6,04 %.

Podľa priebežnej kalkulácie rezortu obrany bola suma na realizáciu troch kôl testovania obyvateľstva Slovenska na prítomnosť vírusu Covid-19 v rámci operácie OS SR Spoločná zodpovednosť cca 30 miliónov eur. V tejto hodnote však nie sú započítané náklady rezortu vnútra a samospráv. Celkové náklady spojené s operáciou Spoločná zodpovednosť vyčísli Ministerstvo financií SR, a to na základe podkladov od všetkých zúčastnených zložiek.

Tabuľka miest a obcí s pozitivitou nad 1%, ktoré budú pretestované 21. - 22. 11. 2020 je k dispozícii – TU.

Kompletný prehľad výsledkov miest a obcí nájdete – TU.

Text a ilustračné foto: Ministerstvo obrany SR – KOd /r

Súvisicace články:
Operácia „Spoločná zodpovednosť“ - Vojenská polícia v prvej línii
Poďakovanie príslušníkom 2. mechanizovanej brigády
„SPOLOČNÁ ZODPOVEDNOSŤ“ - poďakovanie
Sily a prostriedky tk Sliač plnili úlohy v rámci operácie Spoločná zodpovednosť

Knižné novinky