Rezort obrany má päť nových psov,

výkup ďalších plánuje koncom októbra


Oddelenie kynológie odboru krízového manažmentu, výcviku a kynológie Vojenskej polície vo Vlkanovej - Hronseku kúpilo päť nových psov pre služobné potreby rezortu obrany. Ďalší výkup psov plánuje zorganizovať už koncom októbra, tie by mali byť predovšetkým vycvičené na vyhľadávanie omamných a psychotropných látok a výbušnín.

„Služobné psy sú neoddeliteľnou súčasťou pri výkone služobných úloh, a majú tiež svoje nezastupiteľné miesto tak v rámci domáceho, ako aj medzinárodného krízového manažmentu,“ povedal minister obrany SR Jaroslav Naď.

„Vykupovali sme iba všestranné psy pre potreby Ozbrojených síl SR, ktoré sú nápomocné napríklad pri strážení muničných skladov a umiestňované sú tiež na letiská. Z ôsmich ponúkaných vybrala odborná komisia päť, ktoré budú nasledujúcich 28 dní v pozorovacej karanténe,“ konkretizoval riaditeľ odboru podplukovník Marián Turanský. Dodal, že psy museli prejsť náročnými kynologickými testami, ktoré dôkladne preverili ich povahové vlastnosti potrebné pre službu v OS SR.

Celkový počet tabuľkových miest pre služobné psy v rezorte obrany je 184, z toho 140 pre Ozbrojené sily a 44 pre Vojenskú políciu. Uvedené počty sú v súčasnosti naplnené na 60 percent. Profesionálni vojaci využívajú predovšetkým služby nemeckých ovčiakov, no majú aj ovčiakov belgických.

Viac informácií je dostupných – TU.

Ďalšie snímky si môžete pozrieť – TU.

Text: Ministerstvo obrany SR
Foto: Vojenská polícia

Knižné novinky