Ručný granátomet Ovod-R

Jednou z nenápadných, ale o to zaujímavejších noviniek na zbrojárskej výstave a konferencii IDEX 2017, ktorá sa konala v Abú Zabí v Spojených arabských emirátoch, bol ručný reaktívny granátomet Ovod-R.

Na prvý pohľad chronicky známy a celosvetovo rozšírený ručný granátomet RPG-7 s novým zameriavačom. V skutočnosti práve zásluhou modernej miniaturizovanej optroniky a elektroniky moderná pechotná protipancierová zbraň s úplne novými možnosťami.

Autorom nového prenosného protitankového granátometu Ovod-R (písmeno R znamená „Ručnoj“ čiže „ručný“) je bieloruská neverejná akciová spoločnosť ZAO «CNIP» (JSC «SRPC»), ktorá vybavením známej konštrukcie granátometu RPG-7 moderným zameriavačom-diaľkomerom PD-7 (PD = priceľ-daľnomer) a pridaním možnosti jeho dovybavenia doplnkovým modulom pre nočné videnie NV/A-1 vytvorila modernú a veľmi presnú pechotnú protpancierovú zbraň použiteľnú vo dne i v noci. Výrobca deklaruje použitie granátometu Ovod-R so všetkými typmi munície kalibru 40 mm určenej pre granátomety radu RPG-7 vrátane najnovších dostupných typov, kde medzi novinkami sú k dispozícii: kumulatívny granát RHEAT-7MA1, výbušno-trhavý granát RHEF-7MA, trhavý granát RF-7MA, termobarický granát RTB-7MA a inertný (cvičný) granát RF-7MA INERT.

Text a foto: Miroslav Gyűrösi

Viac sa dočítate v časopise ATM č. 6/2017, ktorý vyšiel 2. 6. 2017.

Obsah ATM 6/2017 nájdete - TU.

Knižné novinky