Spoločný výcvik policajných zložiek

na Liptovskej Mare


V prvý augustový týždeň sa v priestore Liptovskej Mary uskutočnilo inštrukčno-metodické zamestnanie pre inštruktorov výcviku policajných zložiek, ktorí zodpovedajú za lanovú a výsadkovú prípravu. Riadiaci zamestnania podplukovník Marián Pogány z odboru výcviku Prezídia Policajného zboru vysvetľuje, že na zamestnaní sa stretli zástupcovia všetkých pohotovostných útvarov PZ SR, hasiči, útvar osobitného určenia, horská služba, poriečne oddelenie a zástupcovia Vojenskej polície.

„Sme radi, že aj takýmto spôsobom môžeme rozvíjať spoluprácu so všetkými špecifickými zložkami na Slovensku. Veď sme na jednej lodi, musíme vedieť lepšie spolupracovať v rámci domáceho krízového manažmentu, odovzdať si navzájom skúsenosti. Vojenskí policajti ich majú množstvo napríklad aj zo svojho pôsobenia v operácii SOPHIA v Stredozemnom mori,“ hovorí podplukovník Pogány. Kapitán Martin Urban z Vojenskej polície takúto spoluprácu považuje za veľmi prospešnú. Okrem iného aj preto, aby jednotlivé zložky zbytočne neopakovali chyby, ktorých sa dopustili ich kolegovia, ale sa z nich poučili. Výcvik v priestoroch neďaleko vodnej nádrže a nad ňou bol okrem iného zameraný na výcvik prác vo výškach a nad voľnou hladinou. Často pôsobili zmiešané tímy, v ktorých boli vojenskí policajti a príslušníci MV SR. Išlo o prácu jednotlivca v podvese vrtuľníka, uviazanie do zlaňovacieho kľúča a istenie, prácu v podvese, záchranu zraneného a prevoz v podvese vrtuľníka a nakoniec o záchranné práce na vodnej hladine za spoluúčasti hliadok na motorovom člne. Využívali sa vrtuľníky ministerstva vnútra Bell 429 a Mi-171.

Podľa kapitána Urbana sa pri zlaňovaní využívali rôzne typy lán. Pri nižších výškach to bolo tzv. hrubé lano a pri vyšších tenké lano. Takéto lano sa využíva pri zlanení z väčších výšok, policajti majú tenké lano na sebe (zhruba 30 metrov). Ďalším spôsobom je lano ukotvené vo vrtuľníku, môže mať dĺžku aj 50 – 80 metrov. To je ale pomalší spôsob zlanenia. Naopak najrýchlejší spôsob je rýchle lano Fast rope a vtedy trvá výsadok z vrtuľníka doslova pár sekúnd. Prospešnosť spoločného výcviku s príslušníkmi policajných zložiek MV SR si pochvaľovali aj vojenskí policajti nadrotmajster Štefan Tršo či rotný Jozef Jurík, ktorí majú skúsenosti z pôsobenia v operácii SOPHIA. Priznali, že im pomohol v príprave na ďalšie možné prípadné vyslanie do operácii v Stredozemnom mori, kde si vojenskí policajti, príslušníci oddelenia krízového manažmentu Odboru krízového manažmentu, výcviku a kynológie Vlkanová-Hronsek získali pri svojom pôsobení z paluby nemeckej lode veľmi dobré meno.

Ďalšie snímky si môžete prezrieť – TU.

Text a foto: Jozef Žiak, Ministerstvo obrany SR – KOd /red

Súvisiace články:
Spoločný výcvik policajných zložiek na Liptovskej Mare
Policajti, špeciáli a hasiči na Mare

Knižné novinky