Slovenskí vojaci ostanú v Pobaltí dlhšie

Predĺženie ich mandátu schválil parlament


Národná rada SR včera schválila predĺženie mandátu príslušníkov Ozbrojených síl SR, ktorí aktuálne pôsobia v rámci Posilnenej predsunutej prítomnosti (eFP) NATO v Pobaltí. Súhlas s návrhom vyslovilo 110 poslancov, čo je dokonca viac, ako by bolo potrebné napríklad na prijatie ústavného zákona.

Celkovo do 152 slovenských vojakov tak ostane vo vojenskom výcvikovom priestore v Adaži v Lotyšskej republike o šesť mesiacov dlhšie, do 15. decembra 2020. Dôvodom je situácia s COVID-19, pretože vzhľadom na opatrenia proti šíreniu ochorenia nebolo možné vycvičiť nový kontingent včas tak, aby sa rotácia uskutočnila podľa plánu, teda do 30. júna 2020.

„Som vďačný za takú výraznú podporu zo strany poslancov pre tento návrh. Ide naozaj o jasnú správu, že v oblasti obrany a bezpečnosti Slovensko vie, kto sú jeho partneri a spojenci,“ ocenil minister obrany Jaroslav Naď. Zároveň vyslovil vieru, že toto rozhodnutie bude prijaté s porozumením aj rodinami vojakov, ktorí sú aktuálne v Lotyšsku. „Uvedomujeme si, že ide o rozdiel šiestich mesiacov, čo je samozrejme pri kontakte s blízkymi dlhá doba. Avšak aj takéto situácie sú súčasťou tejto náročnej profesie. Majú však moju plnú podporu,“ dodal minister s tým, že pre vojakov zabezpečí adekvátne podmienky.

Schválený materiál zároveň obsahuje návrh na vyslanie ďalších do 152 príslušníkov ozbrojených síl Slovenskej republiky v termíne od 15. decembra 2020 do ukončenia eFP. Zmení sa tiež štruktúra príspevku Slovenskej republiky tým, že mechanizovaná rota sa nahradí účelovým zoskupením zahŕňajúcim aj príspevok do veliteľstva eFP a spôsobilosti prieskumu a doplnia sa spôsobilosti priamej a nepriamej podpory.

Text a ilustračné foto: Ministerstvo obrany SR /r

Knižné novinky