Obranný priemysel SR má podporu rezortu obrany

S predstaviteľmi štátnych zbrojárskych podnikov skupiny DMD GROUP na Považí sa dnes stretli minister obrany SR Jaroslav Naď, štátny tajomník rezortu obrany Marian Majer a náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR gen. Daniel Zmeko. V Dubnici nad Váhom navštívili akciové spoločnosti ZTS Špeciál, ZVS Holding a Konštrukta-Defence.

Zaujímali sa o aktuálnu situáciu spoločností, vývoj v rámci technológií a modernizácie vojenskej techniky a munície, ako aj o plány do budúcnosti a vplyv aktuálnej pandémie na spoločnosti.

„Slovenský obranný priemysel má na Slovensku dlhodobú tradíciu a naše podniky sú kvalitou porovnateľné s tými svetovými. Znamenajú významný potenciál a strategický záujem štátu z pohľadu zabezpečenia dodávok pre Ozbrojené sily SR, ale aj z pohľadu ekonomiky a zamestnanosti. Aby sa však tento potenciál mohol rozvinúť naplno, potrebujeme dlhodobé riešenia jeho rozvoja,“ povedal minister obrany SR Jaroslav Naď.

Zároveň zdôraznil, že domáce podniky môžu počítať s podporou zo strany rezortu obrany pre svoj budúci rozvoj, spoluprácu a pomoc pri profilácii na svetovom trhu. „Domáci obranný priemysel a ľudia, ktorým dáva prácu, patria medzi naše priority,“ povedal minister obrany Jaroslav Naď.

Šéf rezortu obrany sa počas návštevy v Dubnici nad Váhom informoval aj o priebehu výroby štátnej zákazky ešte bývalého vedenia rezortu, 25 kusov modernizovaných delostreleckých systémov Zuzana 2. „Na výhradách voči spôsobu, akým boli samohybné konónové húfnice Zuzana 2 obstarané, trvám. Dnes sú však vo výrobe a našou úlohou bude naložiť s nimi efektívne tak, aby slúžili ozbrojeným silám a posilnili ich spôsobilosti,“ povedal.

Počas dnešného pracovného výjazdu navštívil minister obrany aj Elektrotechnický výskumný a projektový ústav v Novej Dubnici. S jeho vedením sa rozprával o aktuálnej situácii, pričom prediskutovali aj možnosti spoločných projektov.

Okrem toho dnes predstavitelia rezortu obrany a ozbrojených síl navštívili aj Správu štátnych hmotných rezerv SR v Čachticiach. Informovali sa tu o stave zdravotníckeho materiálu v rezervách štátu v súvislosti s aktuálnou situáciou krízy Covid-19. Do boja proti jeho šíreniu sú aj dnes zapojené stovky vojakov, pričom Ozbrojené sily SR dodnes zabezpečili v rámci Slovenska rozvoz celkovo viac ako 1500 ton materiálu.

Text: MO SR/red
Foto: Miroslav Gyűrösi

Knižné novinky