Samohybné protilietadlové raketové komplety Tor

Nešťastný zostrel civilného dopravného lietadla 8. januára 2020 v Iráne znova zvýšil záujem verejnosti o samohybný protilietadlový raketový komplet Tor. Práve omyl obslúh takého kompletu iránskych ozbrojených síl má na svedomí túto katastrofu.

Príbeh kompletu Tor sa reálne začína 4. februára v roku 1975, keď ÚV KSSZ a Soviet ministrov ZSSR vydali spoločné uznesenie o skonštruovaní nového samohybného autonómneho protilietadlového raketového systému, ktorému pridelili služobný index 9K330 a programu meno Tor. Komplet odvtedy prešiel rozsiahlou evolúciou, postupne vzniklo veľa ďalších variantov, ich možnosti sa radikálne zlepšili, rozšírili a najnovšie mutácie sa vyrábajú aj v súčasnosti.

V článku, ktorý vyšiel v časopise ATM číslo 3/2020 sa autor usiluje čitateľom stručne predstaviť tento vývoj, jednotlivé verzie kompletu, ich muníciu a základné spôsobilosti. Cieľom je zorientovať sa v jednotlivých verziách kompletov Tor a oboznámiť sa s ich vizuálnou podobou. V označeniach kompletov tohto radu je chaos (možno ani nie náhodný). Tak ako sa prelínajú jednotlivé varianty, či už pre ruské ozbrojené sily, alebo na export, tak sa priebežne menia aj ich označenia. Aj preto si ani tento článok nemôže nárokovať byť jediným bezchybným zdrojom a len čas nám môže prípadne ukázať, či mnoho vecí nie je úplne inak, ako sa nám dnes predkladá.

Celý článok Samohybné protilietadlové raketové komplety Tor nájdete v ATM 3/2020 na stranách 34 až 39.

Text: Miroslav Gyűrösi
Foto: autor a archív ATM

 

Knižné novinky