Slováci zažiarili na cvičení Angel Guardian

Vo výcvikovom priestore Bétera neďaleko Valencie v Španielsku vyvrcholilo 5. októbra tohtoročné najväčšie cvičenie vojenských polícií krajín NATO v Európe Angel Guardian 2018. Medzi 650 vojenskými policajtmi v tomto roku nechýbali ani zástupcovia Slovenska. Vojenskí policajti z Odboru krízového manažmentu, výcviku a kynológie Vlkanová – Hronsek, najmä z jeho prešovského oddelenia hanbu neurobili. Práve naopak.

S potešením to konštatoval aj vedúci oddelenia krízového manažmentu Vlkanová – Hronsek major Jaroslav Slančík: „Pri záverečnom vyhodnotení cvičenia sa mi veľmi dobre počúvali slová chvály na adresu našich vojenských policajtov zo strany riadiacich cvičenia. Pri plnení všetkých úloh prejavili vysokú odbornosť a aktivitu. Výsledkom boli potom výborné výsledky. Prakticky na každom pracovisku pri riešení jednotlivých incidentov patrili medzi najlepších. A to aj v konfrontácii so zástupcami všetkých zložiek vojenských polícií Španielska, USA či Veľkej Británie. Slovensku a jeho vojenskej polícii urobili dobré meno. Som na nich hrdý.“

Veliteľ cvičiacej jednotky z Prešova kapitán Vladimír Telesnický od začiatku cvičenia velil aj španielskej jednotke. Hlavnou úlohou cvičenia podľa neho bolo zosúladenie postupov jednotlivých zúčastnených vojenských polícií krajín NATO. Počas cvičenia mali možnosť porovnať si svoje postupy s tými, ktoré využíva španielska vojenská polícia.

Zaujímavou epizódou cvičenia bola ochrana generála, veliteľa jednotky OSN pri jeho návšteve základne. Slovenským vojenským policajtom sa podarilo eliminovať všetky možné hrozby a zabrániť útoku na generála. Aj preto boli Slováci vyhodnotení ako najlepší zo všetkých cvičiacich pri riešení spomínaného incidentu.

„Veľmi zaujímavé bolo aj pracovisko, na ktorom sme riešili problematiku strelca so zbraňou v civilnom priestore, v dave v nákupnom stredisku. To je v súčasnej medzinárodnej situácii v mnohých miestach veľmi reálna hrozba. V následnej debate sme sa zhodli so španielskymi riadiacimi cvičenia, že v tejto problematike sa jednotlivé postupy neustále vyvíjajú. Aj na základe reálnych skúseností z krajín, kde sa takéto incidenty v najväčšej miere odohrávajú. Teda v USA, Francúzsku, Veľkej Británii a v niektorých ďalších. Pre nás bolo cvičenie v Španielsku ďalšou vítanou medzinárodnou skúsenosťou,“ uviedol kapitán Telesnický

Kapitán Telesnický si pochvaľuje prácu, ktorú na cvičení v Španielsku odviedli nadrotmajstri Vladimír Jendruš, Marián Lenčeš a Rastislav Rondzik, či rotmajstri Jaroslav Foľta, Jaroslav Sobek či Vladimír Fecura. Nielen pre nich, ale pre celú jednotku bol Angel Guardian 2018 výbornou prípravou na budúcoročné pôsobenie v jednotke medzinárodnej vojenskej polície v rámci bojovej skupiny Višegradskej štvorky – V4 EU BG 2019.

Ďalšie snímky si môžete pozrieť – TU.

Text a foto: Jozef Žiak, Ministerstvo obrany SR via Ozbrojené sily SR /r

Knižné novinky