Významní hostia na cvičení MACE XIX

To, že cvičenie MACE XIX patrí k jedným z najväčších medzinárodných cvičení členských a partnerských krajín NATO potvrdzuje aj to, že sa ho počas DV-Day (Distinguished Visitors Day), ktorý sa uskutočnil 19. júla 2018, osobne zúčastnili zástupca Generálneho štábu OS SR – náčelník štábu generálmajor Miroslav Kocian, náčelník Štábu pre podporu operácii GŠ OS SR brigádny generál Ľubomír Gacko a delegácia z NATO, na čele ktorej bol zástupca generálneho tajomníka NATO pre investície pán Jamie Shea.

Takmer 50 zahraničných hostí sa po príchode na Slovensko presunulo do priestorov cvičenia a to do centra výcviku Lešť, kde ich osobne privítal zástupca veliteľa Vzdušných síl OS SR a zároveň OCE cvičenia MACE XIX brigádny generál Miroslav Lorinc spolu s podplukovníkom Markom Threadgoldom, zástupcom skupiny SG2 NATO. V doobedňajších hodinách sa delegácia počas jednotlivých brífingov detailne oboznámila s úlohami a priebehom cvičenia ako aj so systémami protivzdušnej obrany SR plniacimi úlohy cvičenia.

Neskôr sa delegácia presunula do priestorov leteckej základe Sliač, kde ich už privítal veliteľ Taktického krídla Sliač, plukovník Vladimír Lisý. Program pokračoval krátkou prezentáciou o základni a prehliadkou operačného centra, v ktorom počas cvičenia prebieha príprava domáceho a zahraničného lietajúceho personálu na jednotlivé misie.

Na záver návštevy sa hostia presunuli už priamo na letisko, kde mohli vzhliadnuť činnosť leteckej techniky vracajúcej sa z plnenia úloh v rámci cvičenia a jednotliví predstavitelia zahraničných krajín sa osobne stretli a diskutovali so svojimi vojakmi, ktorí participujú na tomto cvičení.

Hlavná časť cvičenia prebiehala podľa spracovaného harmonogramu a skončila sa v piatok 27. júla 2018.

Ďalšie snímky si môžete pozrieť - TU.

Text: Veliteľstvo vzdušných síl Zvolen, Ozbrojené sily SR /r
Foto: rtn. Miroslava Indrová

Súvisiace články:
Zabezpečenie spojenia počas cvičenia MACE XIX
Medzinárodné cvičenie VzS MACE XIX 2018
Cvičenie MACE XIX úspešne ukončené
Skončilo sa medzinárodné cvičenie MACE XIX 2018
České letectvo se poprvé zapojilo do mezinárodního cvičení MACE XIX

Knižné novinky