Generálporučík Zmeko prijal pridelencov obrany

V pondelok 9. júla prijal náčelník Generálneho štábu OS SR pridelenca obrany Ukrajiny plukovníka Serhiia Yatsulchaka. Počas ich prvého oficiálneho stretnutia obaja prerokovali otázky bilaterálnej spolupráce. Plukovník Yatsulchak vyzdvihol spoločnú účasť v regionálnom projekte TISA, ktorého cieľom je poskytnutie ženijnej podpory v prípade rozvodnenia tokov rovnomennej rieky.

Súčasťou rokovania boli aj otázky spolupráce krajín V4 s Ukrajinou, najmä vo svetle práve začatého predsedníctva Slovenskej republiky v tomto zoskupení. Na záver obaja predstavitelia skonštatovali vysokú úroveň vzájomnej spolupráce dôraz na jej rozvoji.

Nasledujú deň generálporučík Zmeko prijal pri príležitosti striedania funkcie pridelenca obrany USA v SR podplukovníka Jonathana S. Dunna, ktorý v týchto dňoch končí svoju vojenskú diplomatickú misiu v Bratislave.

Generálporučík Zmeko ocenil odchádzajúceho pridelenca obrany USA pamätným krížom NGŠ OS SR prvého stupňa za aktívny podiel pri rozvoji bilaterálnej spolupráce ozbrojených síl v oblasti vojenskej diplomacie a zároveň mu zaželal veľa úspechov v ďalšej vojenskej kariére.

Rovnako pri príležitosti akreditačnej návštevy na ministerstve obrany privítal na Slovensku nového pridelenca obrany USA podplukovníka Jakuba Andrewsa. Náčelník generálneho štábu pri stretnutí zdôraznil pevne postavenie Slovenskej republiky v rámci euroatlantického partnerstva.

S oboma vojenskými diplomatmi prerokoval rozširujúcu sa vojenskú bilaterálna spoluprácu s USA a osobitne Národnou Gardou štátu Indiana vo viacerých oblastiach, a poukázal na nové výzvy v súvislosti s modernizáciou ozbrojených síl, stabilizáciou vojenského personálu a spoločnými výcvikovými aktivitami, ktoré tento rok vyvrcholia cvičením Slovenský štít 2018.

Ďalšie snímky si môžete pozrieť – TU.

Text a foto: OOd NGŠ, Ozbrojené sily SR /r

Súvisiaci článok:
Odchádzajúci a novo akreditovaný pridelenec obrany USA v SR navštívili Vzdušné sily OS SR
Členovia diplomatického zboru USA navštívili Taktické krídlo Sliač

Knižné novinky