Železný muž 2018 zažil dominanciu policajtov

V priestoroch Centra výcviku Lešť sa v dňoch 23. až 24. mája uskutočnil 13. ročník súťaže Železný muž. Zúčastnila sa na nej len desiatka zástupcov rezortov vnútra, spravodlivosti a obrany.

Súťažilo sa bez rozdielu vekových a hmotnostných kategórií a víťazom sa nakoniec po absolvovaní 10 disciplín stal nadstrážmajster Juraj Boroth z pohotovostného policajného útvaru Prešov. 24-ročný rodák z Mlynkov ako jediný zo súťažiacich odtiahol na lane vyše osemtonový nákladný automobil Aktis. Ako uviedol, najťažšie bolo pre neho záverečné plávanie cez vodnú prekážku po zoskoku z člna.

Na druhom mieste sa umiestnil nadstrážmajster Erik Mroč z ÚVVaÚVTOS Košice (ústavu na výkon väzby) a na treťom ďalší zástupca rezortu vnútra Maroš Miškovič z policajného pohotovostného útvaru Košice. Len potvrdili dominanciu rezortov vnútra a spravodlivosti v tohtoročnej súťaži. Veď najlepší a žiaľ v tomto roku jediný zástupca ozbrojených síl rotný Tomáš Barborík z nitrianskej protilietadlovej raketovej brigády pri svojej siedmej účasti na súťaži obsadil piate miesto. Pred piatimi rokmi získal putovný pohár pre víťaza súťaže Železný muž (druhý zástupca rezortu na súťaž nedorazil, lebo sa stal účastníkom vážnej dopravnej nehody).

Ceny a poháre víťazom odovzdal v mene riaditeľa súťaže riaditeľ správy manažmentu Centra výcviku Lešť podplukovník Ľuboš Guľáš. V tomto roku súťažiaci museli pri zvládnutí celkovo 10 súťažných disciplín siahnuť doslova na dno svojich psychických a fyzických síl. Veď po zrýchlenom presune, ktorý absolvovali v uniforme, kanadách a so samopalom v ruke, ich čakalo zdvíhanie dreveného bremena vážiaceho 60 kilogramov nad hlavu, ťahanie spomínaného nákladného vozidla Aktis, premiestňovanie pneumatiky s hmotnosťou cca 200 kilogramov, zhyby na hrazde nadhmatom, nosenie dvoch bremien s celkovou hmotnosťou 120 kilogramov, prekážková dráha CIZMA, nosenie stokilogramových krosien na vzdialenosť 100 metrov. Následne ich poriadne preverilo aj premiestňovanie hasičskej figuríny vážiacej 75 kilogramov. Najskôr ju niesli na pleciach k hrádzi vododrómu a napokon ju presúvali po nej pomocou hasičských nosidiel a lana. Záverečnou čerešničkou bolo plávanie cez vodnú prekážku v poľnej uniforme po zoskoku z plávajúceho člna. Hlavný rozhodca súťaže čatár Lukáš Fiľka, ktorý pôsobí v Centre výcviku Lešť ako inštruktor boja z blízka, si osobne prešiel všetky disciplíny. Aj spomínaný Aktis si odtiahol štyri razy...

Spoločne s podplukovníkom Guľášom vysoko hodnotili snahu všetkých súťažiacich uspieť a zdolať nástrahy jednotlivých disciplín. Veria, že také slabé zastúpenie útvarov a zariadení rezortu obrany ako tento rok sa už nebude v budúcnosti opakovať a útvary sa budú chcieť aj takouto formou prostredníctvom svojich vojenských profesionálov zviditeľniť. Potom sa bude môcť aj putovný pohár pre víťaza znova vrátiť do rezortu obrany. Naposledy ho vojak vyhral pred štyrmi rokmi. Hlavný rozhodca súťaže čatár Lukáš Fiľka konštatoval, že aj napriek početne slabej účasti súťažiaci dosiahli výborné výsledky.

Ďalšie snímky si môžete pozrieť – TU.

Text a foto: Jozef Žiak, Ministerstvo obrany SR via Ozbrojené sily SR

Knižné novinky