Štátny tajomník Majer hovoril v Taliansku

o situácii na Ukrajine i podpore a spolupráci obranných priemyslov


Štátny tajomník Ministerstva obrany SR Marian Majer v uplynulých dňoch vycestoval na zahraničnú služobnú cestu do Talianska, kde absolvoval viacero rokovaní s poprednými talianskymi predstaviteľmi pre oblasť obrany a bezpečnosti – vrátane stretnutí so štátnou tajomníčkou talianskeho rezortu obrany Stefaniou Puccarelli a predsedom parlamentného výboru pre bezpečnosť Adolfom Ursom.

Diskutovali spoločne o bezpečnostnej situácii na Ukrajine z pohľadu poskytovania vojenskej pomoci či možnostiach prehlbovania bilaterálnej obrannej spolupráce. Okrem toho štátny tajomník MO SR navštívil aj vojenskú základňu a vzdelávacie centrum v meste Lecce i NATO Defense College (NDC) v Ríme - jednu z popredných vzdelávacích inštitúcií Aliancie, v ktorej má zastúpenie aj Slovensko.

Súčasťou pracovnej cesty štátneho tajomníka slovenského rezortu obrany boli aj stretnutia s predstaviteľmi talianskeho obranného priemyslu súvisiace s prioritami vlády SR v oblasti modernizácie OS SR. Diskusia v spoločnosti Leonardo bola zameraná na možnosti spojené s obstaraním cvičných taktických prúdových lietadiel, ale taktiež na potenciálne riešenia v oblasti kybernetickej obrany či bezpilotných prostriedkov. Slovenská strana zároveň vyzdvihla spoluprácu slovenských a talianskych vzdušných síl v súvislosti s lietadlami C-27J Spartan. SR má totiž záujem o pokračovanie tejto spolupráce výmenou skúseností v oblasti riadenia, prevádzky, servisu a opráv. „Pozitívne taktiež hodnotíme vzájomnú spoluprácu Síl pre špeciálne operácie, spoluprácu v oblasti vojenského zdravotníctva, vojenského vzdelávania a likvidácie výbušných zariadení (EOD). Sme tiež radi, že naši príslušníci OS SR sa pravidelne zúčastňujú štúdia na NATO Defense College v Ríme,“ uviedol štátny tajomník M. Majer.

Štátny tajomník MO SR ocenil, že Taliansko má na Slovensku akreditovaného pridelenca obrany a uznal, že to pomáha neustále zlepšovať bilaterálnu spoluprácu. Za účelom posilnenia vzájomných vzťahov preto rezort obrany SR podľa neho preskúma možnosti potenciálneho zriadenia úradu pridelenca obrany SR v Taliansku.

Ďalšie snímky si môžete pozrieť – TU.

Text a foto: Ministerstvo obrany SR – KOd /r

Knižné novinky