MENU

Od Tatier k Dunaju 2017

Od Tatier k Dunaju 2017 je 345 km dlouhý závod z Jasnej v Nízkých Tatrách až na břeh Dunaje v Bratislavě. Letošního ročníku se zúčastnilo 202 týmů a mezi nimi i 12 členné družstvo příslušníků 21. základny taktického letectva Čáslav.

Formát závodu byl náročný, běželo se nepřetržitě ve dne i v noci, za každého počasí. Každý tým střídal své závodníky přibližně po 10 km. Velice náročné byly horské úseky, kdy v etapě nebylo výjimkou i převýšení 500 m na 5 km. V nížině pak závodníky potrápil silný déšť a bouřka. „Do závodu jsme šli s tím, že bychom rádi dosáhli výsledného času pod 30 hodin a chtěli jsme skončit tak kolem poloviny startovního pole,“ prozrazuje kapitán čáslavského týmu rotný Miroslav Karkoš a dodává: „Výsledný čas byl skoro o 3 hodiny lepší a umístění na 12. místě je pro nás z kategorie snů.“

Celý tým se shodl, že nejtěžší na celém závodu je zejména nedostatek spánku a pak také organizace. Doprovodné automobily musely závodníky vysadit na určeném místě a přejezdy mezi kontrolními místy vlivem dopravní situace nebylo jednoduché stihnout. Automobily se na 27 hodin staly pro závodníky pojízdnou odpočívárnou, sušárnou, jídelnou i ložnicí. Při takovém výkonu je důležité zajistit alespoň nějaký odpočinek, příjem potravin a energie a snažit se připravit na svůj úsek. „V noci ze soboty na neděli přišla bouřka, což moc příjemné nebylo. Navíc to bylo v části závodu, kdy trať vedla po silnici první třídy. Naštěstí řidiči byli ohleduplní,“ prozrazuje účastník závodu podplukovník Ján Čentíš. Nicméně celá organizace a bezpečnost závodu ze strany pořadatelů byla na velmi vysoké úrovni.

Za zmínku stojí i výkon majora Romana Tandlera, který se v průběžném pořadí jednotlivých závodníků pohyboval na čelních příčkách. V některých úsecích se opakovaně probojoval na druhou pozici a to v konkurenci 1500 závodníků.

Na další snímky se můžete podívat – ZDE.

Text a foto: družstvo příslušníků 21. základny taktického letectva Čáslav /r