5. zlet československých lietadiel

Ako sme už minulý týždeň informovali, dejiskom 5. ročníka „Sletu československých letadel“ sa stalo v dňoch 22. – 24. júna Letisko Boleráz pri Trnave pomenované po miestnom rodákovi a vynálezcovi, Štefanovi Baničovi. Podujatie sa tohto roku po prvý raz uskutočnilo na Slovensku a bolo zároveň pripomienkou 100. výročia československého letectva.

Aj preto sa na 5. zlete československých lietadiel stretla skoro stovka strojov. Letové ukážky nadšencov, ktorí sa rozhodli prispieť k šíreniu myšlienky podporujúcej každoročný Zlet československých lietadiel, mohla sledovať na vlastnú zodpovednosť aj verejnosť. Diváci mohli vidieť napríklad prvé československé prúdové lietadlo L-29 Delfín. V letovej ukážke sa okrem iných predstavili napríklad lietadlá Let L-410 či Zlin 50LS. Samozrejme, svoje letové schopnosti i skupinovú zlietanosť predviedli aj ďalšie stroje účastníkov tohto celkom nového druhu podujatia, určeného pre milovníkov aviatiky. K slovu sa však dostali aj „iné“ lietadlá. Efektný prelet nad letiskom vykonali Fokker 100 a Airbus A319 z letky Ministerstva vnútra SR a návštevníci Zletu mohli obdivovať aj vzácne lietadlo Lockheed Electra L10A (OK-CTB), ktoré do marca 1939 slúžilo v leteckom oddelení firmy Baťa vedenej Janom Antonínom Baťom.

Viac o tomto podujatí, ktoré si pripomenulo aj 90. rokov Aeroklubu Bratislava a na ktorého príprave participovali obaja miestni leteckí prevádzkovatelia, teda Aeroklub Trnava aj Aeroklub Bratislava, sa dočítate v najbližšom čísle časopisu AeroHobby, ktoré vyjde 20. júla 2018.

Text: Ján Begala
Foto: autor a Janka Brunerová

Súvisiace články:
SČSL 2018 je již minulostí
5. ročník Zletu československých lietadiel bude tohto roku na Slovensku

Knižné novinky