5. ročník Zletu československých lietadiel

bude tohto roku na Slovensku


Po predošlých štyroch ročníkoch podujatia nazvaného v origináli Slet československých letadel, ktoré sa všetky konali na českom nebi, tohto roku zavíta táto pozoruhodná akcia na Slovensko. Piaty ročník Zletu sa uskutoční na letisku Boleráz (LZTR) pri Trnave, a to už čoskoro, v dňoch 22. až 24. júna.

Nultý ročník a akýsi predskokan oficiálneho Zletu sa konal pod názvom Hradec Open v roku 2013 v Jindřichovom Hradci. Vtedy sa na tomto víkendovej akcii zúčastnilo na 20 pilotov a 11 lietadiel.

Prvý oficiálny ZČSL sa uskutočnil v Tábore roku 2014, pričom za niekoľkonásobne väčšej účasti. Podujatie zároveň preverilo organizačné schopnosti celého prípravného tímu. Nasledovali ďalšie ročníky: 2015 – Vysoké Mýto, 2016 – Jičín a 2017 – Jaroměř. Záujem o akciu stúpal a prejavilo sa to aj na počte zúčastnených pilotov a lietadiel československej výroby, ktorých je každým rokom viac.

Tohto roku už počet prihlásených presiahol stovku, a tak po prvý raz v histórii Zletu organizátori dosiahli pomyselný míľnik 100 prihlásených lietadiel (sté čs. lietadlo bolo prihlásené pred dvoma dňami, 18. júna). Ako sa píše na stránke Zletu: „Samozrejme ide len o cifru, ktorá môže pre každého z nás znamenať niečo iné, ale my vnímame toto číslo ako spätnú väzbu od všetkých tých, ktorí sa rozhodli stráviť voľný víkend v spolku ľudí, ktorým nie je história čs. lietadiel ľahostajná. A to je presne ten dôvod, prečo pre vás túto akciu každoročne pripravujeme!“

Text: Ján Begala
Foto: SČSL

Viac info na stráne SČSL.

Knižné novinky