AERO-EXPO 2016

Zaujímavé nóvum ponúkol 23. medzinárodný strojársky veľtrh, ktorý sa uskutočnil pod záštitou Ministerstva hospodárstva SR na výstavisku Agrokomplex v Nitre od 24. do 27. mája 2016. Súčasťou veľtrhu totiž bola aj 1. výstava ultraľahkých lietadiel, vrtuľníkov a vírnikov AERO-EXPO. Záštitu nad touto unikátnou výstavou prevzalo Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR, ktoré sa na nej prezentovalo vlastným stánkom.

Na AERO-EXPO sa predstavili tri desiatky vystavovateľov zo Slovenska a zo susedného Česka. To nie je na prvý ročník málo, ak uvážime, že celkovo prišlo na veľtrh vyše 400 vystavovateľov a že jeho súčasťou bolo popri výstave AERO-EXPO ďalších päť sprievodných výstav. Vidieť a odfotografovať sa toho dalo v Nitre viac, než sme schopní vtesnať do tejto reportáže. Preto si aspoň telegraficky priblížme zopár postrehov z výstaviska a niektoré z exponátov. Najprv si ale povedzme, že výstava AERO-EXPO mala dve časti. Prvou boli prezentácie výrobkov a služieb v pavilónoch B, C a na vonkajšej ploche výstaviska. Druhú časť tvorili letové ukážky na Letisku Nitra, kde okrem iného v čase výstavy odhalili sochu M. R. Štefánika. Spolu s inou leteckou technikou bolo možné vidieť na letisku napríklad Viper SD4 spoločnosti TomarkAero, s. r. o., z Prešova alebo ultraľahké lietadlá Stream, Sirius a Sting vystavovateľa TL-ULTRALIGHT, s. r. o., z Hradca Králové.

Tridsiatka expozícií reprezentujúcich svet letectva, najmä ultraľahkého, bola pomerne pestrá. Do Nitry neprišli iba výrobcovia, predajcovia či prevádzkovatelia leteckej techniky, ale aj zástupcovia modelárstva, parašutizmu či školstva. Vzdelávacie inštitúcie zastupovali Stredná odborná letecko-technická škola Trenčín a Žilinská univerzita v Žiline. V civilne ladenej výstave sa objavili aj prvky spojené s vojenstvom. Napríklad v pavilóne B v expozícii Ozbrojených síl SR, kde sa predstavili aj vzdušné sily, mohli záujemci získať informácie o vstupe do ozbrojených síl, ďalšej kariére profesionálneho vojaka či o dobrovoľnej vojenskej príprave. Oproti stánkom prezentujúcim činnosti Slovenského národného aeroklubu a aktivity občianskeho združenia Slovenská liga aviatikov si mohli návštevníci pozrieť simulátor vrtuľníka Mi-17 CPT/Door gunner vyrobený slovenskou akciovou spoločnosťou Virtual Reality Media z Trenčína.

Výstava AERO-EXPO 2016 ponúkla aj ďalšie unikáty z oblasti letectva vyrobené na Slovensku. Každý, kto dovtedy ešte nemal možnosť vidieť naživo jedinečný prototyp Aeromobilu dizajnéra Štefana Kleina z Nitry, mohol si ho prezrieť počas prvých dvoch výstavných dní v expozícii rovnomennej spoločnosti AeroMobil, s. r. o., Bratislava, ktorá tento hybridný dopravný prostriedok vyvíja. Počas tretieho dňa výstavy už bolo lietajúce auto predvádzané v Bratislave; na výstavisku v Nitre bolo možné naďalej sledovať aspoň videá približujúce tento pozoruhodný projekt.

Medzi ľahkou leteckou technikou zaujal vírnik Joker Gyrocopter s futuristickým dizajnom, ktorý ponúkla slovenská spoločnosť Jokertrike, s. r. o., z Topoľčian. Konštrukcia vírnika je zo zváraných oceľových rúr 25crmo4 NBK s nízkou hmotnosťou, ktoré zaisťujú vysokú pevnosť a bezpečnosť. Časť chvosta a kokpit sú zo skla a uhlíkových kompozitov sendvičovej konštrukcie. Výborný výhľad zaisťuje veľký kryt z plexiskla. Hmotnosť vírnika 270 kg pri použití motora Rotax 912 Turbo st (130 HP) radí tento produkt vo svojej kategórii na špicu. Firma Jokertrike okrem iného vystavila aj trojkolku JokerTrike Profi TL, v ktorej sa nadštandardne spájajú aerodynamika, funkčnosť, komfort a moderný dizajn. Na pohon slúži Rotax 912 UL 2.

Už spomínaná prešovská spoločnosť TomarkAero prestavila svoje celokovové dvojmiestne ultraľahké lietadlo Viper SD4 RTC aj v pavilóne C. Prednedávnom, počas výstavy Aero Friedrichshafen 2016, táto spoločnosť od agentúry EASA získala pre Viper SD4 podľa požiadaviek predpisu CS-LSA Amdt.1 typový certifikát EASA.A.606.

Na výstave bolo možné obdivovať taktiež množstvo detailne prepracovaných modelov lietadiel v najrôznejších mierkach, lietajúcich aj „obyčajných“ plastikových, ktoré vznikli vďaka nadšeniu, trpezlivosti a šikovnosti rúk. Prezentovali ich napríklad RC Team Nitra, Modelársky klub Zobor či IMI – Ivan Michálek. V stánku spoločnosti iFLY, s. r. o., z Bratislavy i na vonkajšej ploche mohli návštevníci vidieť produkt tejto firmy, ktorý spadá do oblasti diaľkovo ovládaných drónov. Tieto lietajúce prostriedky s pestrým spektrom možností nachádzajú čoraz širšie využitie.

Výstava Aero-Expo umožnila výrobcom a predajcom leteckej techniky predstaviť svoju ponuku na medzinárodnom fóre a ukázať tiež odbornej verejnosti zo Slovenska a blízkeho zahraničia možnosti nových alternatívnych dopravných prostriedkov.

Foto: autor

Reportáž z výstavy AERO-EXPO 2016 sme pripravili pre 4. číslo nášho časopisu AeroHobby, ktorý vyjde 22. 7. 2016.

Knižné novinky