Novinka: Aerodynamika a mechanika letu

Druhé, upravené vydanie učebnice


Medzi naše knižné novinky na leto 2020 sme zaradili aj titul Aerodynamika a mechanika letu. Ide o druhé, upravené vydanie tejto vysokoškolskej učebnice, ktorá má však širšie využitie. Viac vo vnútri článku.

Knižné novinky

Mimoriadne dlhšia Gabčíkova kvapka krvi

– 12. ročník


Počas letných mesiacov je pravidelne akútny nedostatok krvi. Žilinský 5. pluk špeciálneho určenia a Národná transfúzna služby Žilina sú organizátormi XII. ročníka Gabčíkovej kvapky krvi. Informácie o tejto kampani zverejnili aj na webových stránkach Ozbrojených síl SR s výzvou „Pridaj sa k nám!“. V Žiline totiž chýba krv – situácia s COVID-19 limituje niektorých darcov i celé lokality.

Čítať ďalej
  • 07.08. 2020
  • Ozbrojené sily SR

V Afganistane pokračujú slovenskí špeciáli

aj napriek koronavírusu


Úlohové zoskupenie pre špeciálne operácie, takzvaná slovenská SOF-ka, aj napriek zhoršenej epidemiologickej situácii v regióne a redukcii personálu vo vlastných radoch naďalej pokračuje v plnení zverených operačných úloh v Afganistane.

Čítať ďalej
  • 07.08. 2020
  • Ozbrojené sily SR

Spoločný výcvik policajných zložiek

na Liptovskej Mare


V prvý augustový týždeň sa v priestore Liptovskej Mary uskutočnilo inštrukčno-metodické zamestnanie pre inštruktorov výcviku policajných zložiek, ktorí zodpovedajú za lanovú a výsadkovú prípravu. Riadiaci zamestnania podplukovník Marián Pogány z odboru výcviku Prezídia Policajného zboru vysvetľuje, že na zamestnaní sa stretli zástupcovia všetkých pohotovostných útvarov PZ SR, hasiči, útvar osobitného určenia, horská služba, poriečne oddelenie a zástupcovia Vojenskej polície.

Čítať ďalej
  • 06.08. 2020
  • Ministerstvo obrany SR

Souhra stíhacích a bitevních letounů a vrtulníků

s pozemními silami – to jsou operace COMAO


Naši stíhači získali kontrolu nad územím. Elitní jednotky se snesly ze vzduchu, aby na zemi našly zájmovou osobu. Kryjí je naše bitevníky. A po splnění úkolu zajistí vyzvednutí celého týmu vrtulníky. Takto vypadal jeden ze scénářů vojenského cvičení Quo Vadis, které se konalo v termínu od 3. do 5. srpna ve vzdušném prostoru aeroklubu Moravská Třebová a přilehlých prostorech.

Čítať ďalej
  • 06.08. 2020
  • Armáda ČR

Vojenské lezení otestovalo fyzickou i psychickou

odolnost záložníků z jižní Moravy


Po několikaměsíční pauze způsobné epidemií koronaviru nastoupila Pěší rota aktivní zálohy Krajského vojenského velitelství Brno opět ke společnému výcviku. Konkrétně 15 jejích příslušníků absolvovalo od 4. do 6. srpna výcvik ve speciální tělesné přípravě – vojenském lezení.

Čítať ďalej
  • 06.08. 2020
  • Armáda ČR